Czy można samodzielnie położyć płytki?

narzędzia do układania glazury

Samodzielne układanie glazury wymaga pewnej wprawy, jednak nie warto się poddawać, nawet jeśli nie mamy doświadczenia. Precyzja, cierpliwość, czas, a nade wszystko odpowiednie narzędzia do układania, z pewnością pomogą i zagwarantują oczekiwaną estetykę.

Prace przygotowawcze

Na początku warto przygotować sobie harmonogram prac. Będą się one składać z etapu przygotowawczego, czyli wstępnego opracowania projektu, następnie z samego układania płytek oraz prac wykończeniowych. Układanie terakoty lub glazury trzeba zacząć od wyboru określonego układu: prostego, na zrąb, w karo lub fantazyjnie. Następnie wyliczamy ilość niezbędnych płytek z uwzględnieniem zapasu.

Narzędzia do układania glazury i terakoty

Poziomica, przyrząd do cięcia płytek, szpachla, wiadro, mieszadło oraz niezbędne materiały – to podstawa podczas planowania prac. Istotne są także plastikowe krzyżyki i kliny dystansowe. Konieczne jest również dobre przygotowanie podłoża, gdyż w przypadku nierówności czy nieczystej powierzchni, układanie płytek może się okazać fiaskiem.

Układanie glazury i terakoty

W pierwszym etapie wyznaczamy linie bazowe, które pomogą nam wyeksponować niektóre płytki. Szpachla zębata posłuży do dokładnego rozprowadzenia kleju zarówno na podłoże, jak i na płytki. Zawsze należy dobrze docisnąć każdą płytkę oraz usunąć z niej nadmiar kleju, a następnie wypoziomować. Pomiędzy umieszczamy zaś krzyżyki dystansowe, które wyjmujemy, kiedy klej zaschnie. Ostatni etap to już tylko wypełnienie szczelin fugą i przetarcie płytek szmatką.

Prace te wydają się być bardzo łatwe, jednak z pewnością konieczna jest tu odpowiednia uwaga i dbałość o każdy szczegół. Mniej zaawansowani majsterkowicze nie powinni się więc śpieszyć. Układanie terakoty będzie efektywne, jeśli wyposażymy się w dobrej jakości narzędzia do układania, jak choćby wspomniane już krzyżyki dystansowe. Warto w tym względnie zaufać sprawdzonym producentom.

narzędzia do układania glazury
kliny do glazury
tetki do plytek
krzyżyki do plytek