Jak odnowić lub wymienić fugi?

Jak odnowić lub wymienić fugi?

Po remoncie w łazience lub w kuchni zostały już tylko wspomnienia i zastanawiasz się czy raz jeszcze nie podjąć się tego zadania? Nie decyduj się pochopnie na ponowny remont. Fugi ulegają zabrudzeniom, a dodatkowo mogą się także wykruszać, więc może lepiej będzie je odnowić?

Czyszczenie fug detergentami

Jeśli podczas montażu płytek zastosowaliście układ wyrównujący płytki, to dziś przy odnawianiu fug przekonacie się, jaki miało to doskonały wpływ na wygląd i ich poziom. Z pewnością są idealnie proste, a podłoga ma swoją doskonałą równość, co zawdzięczamy oczywiście klipsom i klinom poziomującym. Zwykle dobrze jest dbać o fugi czyszcząc je i usuwając zabrudzenia specjalnymi detergentami. Gdy robimy to regularnie, właściwie nie musimy skupiać się na ewentualnej wymianie fug lub ich odnawianiu. Na rynku dostępne są różne środki do czyszczenia zabrudzeń, nawet jeśli fugi wyglądają na bardzo trwałe oraz odporne na czyszczenie. Detergenty te zostawia się na kilka minut na powierzchni fug, a następnie czyści się je szmatką. Raczej nie radzimy używać żadnych ostrych szczotek, ponieważ łatwo wówczas uszkodzić fugę i doprowadzić do jej zniszczenia.

Malowanie fug

System poziomowania podłogi zrobił swoje podczas montażu i nasze kafelki ułożone są wręcz perfekcyjnie. Problemem jest zaś tylko zabrudzona fuga, której nie da się już nawet wyczyścić? Jest na to inne rozwiązanie, a mianowicie malowanie fugi. Używamy w tym celu specjalnych preparatów, które są odporne na ścieranie. Farby akrylowe zdecydowanie nie będą się nadawały do tego zadania, ze względu na swój skład. Kupujemy więc specjalne farby, jakie sprzedawane są już w zestawach wraz z gąbką, pędzelkiem itp. Jeśli to jednak nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to koniecznością stanie się wymiana fug. Może być to czasochłonne zajęcie wymagające cierpliwości i wytrwałości, ale ostateczny efekt na pewno mile zaskoczy. Pamiętajmy, że to jednak prawidłowy montaż płytek jest podstawą i aby rezultat był estetyczny, należy postawić na układ wyrównujący płytki, który dostępny jest w dobrych sklepach.