Amatorzy i domorośli fachowcy nierzadko zastanawiają się, czy aby na pewno potrafią samodzielnie położyć płytki w łazience, kuchni lub w przedpokoju. Często tylko ze względu na swoje obawy, zatrudniają w tym celu sprawdzonych wykonawców. Niestety, wiąże się to z dużymi kosztami, a być może wystarczy tylko odpowiedni system poziomujący, aby znacznie zmniejszyć wartość całej inwestycji?
Poziom to podstawa
Pierwszą i najważniejszą rzeczą podczas układania płytek jest utrzymanie odpowiedniego poziomu podłogi. Jeśli w tym aspekcie nastąpią pewne odstępstwa, wychylenia i krzywości, to bez względu na rodzaj i jakość płytek, efekt będzie niezadowalający. Dlatego jedyną pomocą okaże się tu układ wyrównujący, czyli zestaw klipsów, klinów lub krzyżyków, które utrzymają oczekiwany poziom podłogi.
Sprawdzeni producenci
Układ wyrównawczy powinniśmy dobierać zgodnie z jakością określonych produktów. Tylko z pozoru są to nieskomplikowane elementy, jednak podczas prac ważna jest ich wytrzymałość, stabilność, a jednocześnie wysoka elastyczność. System poziomujący, składający się z niewielkich detali, nie może ulegać pęknięciom. Niektóre płytki są stosunkowo ciężkie, a do tego jeszcze dużych rozmiarów, więc układ wyrównawczy powinien je utrzymać stabilnie tak długo, jak to tylko konieczne. To właśnie z tego względu jakość układów wyrównujących ma tak priorytetowe znaczenie.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru systemów poziomujących?
Jak zostało już wspomniane, układ wyrównawczy musi być stabilny i wytrzymały, a do tego elastyczny. Poza tym, istotnym czynnikiem wyboru jest także objętość poszczególnych opakowań. Im więcej elementów systemu, tym lepiej, a praca staje się wówczas wygodniejsza.